Kompletní protipovodňové zábrany Tiger Dam System.

Při povodni v Nové Vsi na Liberecku vyzkouší hasiči tygří hráze

23Hladina řeky Jeřice se blíží II. stupni povodňové aktivity, nad vodním dílem Mlýnice vytrvale prší a povodňová komise v obci Nová Ves na Liberecku je v plné pohotovosti. Dobrovolní hasiči začínají se stavbou protipovodňových zábran a evakuují lidi z ohrožených oblastí. Přesně takový scénář připravila Česká protipovodňová asociace ve spolupráci

se zpracovatelem povodňových plánů – firmou KOORDINACE - na sobotu 18. června pro jednu z nejpostiženějších obcí při loňských srpnových záplavách na severu Čech, kde škody dosáhly 8,2 mld. korun.

Do akce se zapojí vedle hasičů také představitelé obcí, kterými protéká řeka Jeřice - Oldřichov v Hájích, Mníšek a Chrastava a dále libereckého vodoprávního úřadu. Jak vodní živel co nejlépe zvládnout, aby škody na majetku i případné oběti na lidských životech byly co nejmenší, si v pátek všichni vyzkouší nejprve nanečisto.

"Půjde o dvoudenní nácvik s ostrou zkouškou, a to se vším, co k povodni patří - od informování starosty obce o blížícím se nebezpečí, přes rozesílání SMS zpráv členům povodňové komise a hlášení obecního rozhlasu až po evakuaci a stavbu protipovodňových hrází. Akce je součástí předání nového povodňového plánu obce,"uvedl za organizátory Vladimír Mrkvička, který bude mít celý nácvik na povel.

Zkoušku nového povodňového plánu obce Nová Ves provází i některé novinky. K ochraně před velkou vodou zde místo klasických pytlů s pískem použijí aktéři „povodně nanečisto“ moderní typy protipovodňových zábran, jejichž stavba je mnohonásobně rychlejší a efektivnější. „Tyto prostředky protipovodňové ochrany jsme již mnohokrát testovali při našich živých ukázkách ve vodním polygonu na brněnském výstavišti. Nyní předvedeme jejich výhody přímo v terénu, a to zejména co se týče rychlosti stavby. Ve srovnání s pytli s pískem dokážeme s použitím mobilních prostředků postavit ochrannou hráz proti vodě až třicetkrát rychleji,“ vysvětlil mluvčí České protipovodňové asociace Josef Hanus.

V Nové Vsi se tak v praxi představí mobilní protipovodňové hráze Tiger Dam plnitelné vodou, z nichž lze postavit libovolně dlouhou a vysokou hráz i v obtížném terénu nebo hrazení ze speciálních sklolaminátových desek k odklonění přívalové vlny. Počítá se rovněž s využitím protipovodňových těsnících prvků pro kanalizaci. Zmíněné protipovodňové prostředky jsou opakovatelně použitelné, nenáročné na manipulaci a počet dobrovolníků, navíc po opadnutí vody není potřeba jako v případě pytlů s pískem řešit problém, kam s nimi.

Při bleskových povodních 7. a 8. srpna 2010 přišlo v Nové Vsi na Liberecku, kde žije necelých 600 obyvatel, o střechu nad hlavou bezmála dvacet rodin. Nejsmutnější je asi příběh manželů Hajnových, kteří měli na svůj dům hypotéku, a celé pojistné plnění bylo převedeno na její uhrazení. Rodina dodnes ve svém domě nebydlí, protože na opravu nemá finanční prostředky. O svůj dům přišla také rodina Pipišových a Košťálkových, jejichž dům musel být demolován a rodina žije v náhradním bydlení v Chrastavě. „Snažili jsme se postižené rodině vyjít vstříc a bezúplatně s ní směnili zbylý pozemek po demolici domu za stavební parcelu v majetku obce. V současné době rodina vyřizuje potřebné stavební povolení,“ nastínil alespoň trochu šťastný konec starosta Nové Vsi Jaroslav Müller.

Aby podobné příběhy museli lidé zažívat co nejméně, klade Česká protipovodňová asociace maximální důraz na prevenci, tvorbu povodňových plánů, vyrozumívání i nácvik všech dalších činností, které v souvislosti s povodněmi mohou nastat. „Důležitou součástí ochrany jsou však i mobilní protipovodňové prostředky, které lze jednoduše a rychle použít zejména při lokálních záplavách,“ podotkl Jan Papež, prezident České protipovodňové asociace, která ve své expozici Ochrana před povodněmi na brněnském výstavišti provádí, mimo jiné i pro starosty měst a obcí, od dubna do října živé ukázky, na nichž simuluje nejen nejrůznější povodňové situace, ale i možnosti, jak se proti nim účinně bránit.

Zpět