Protipovodňové hráze chránící před povodněmi v USA mají nyní premiéru i v Bratislavě
Americké státy Tennessee, Missouri a Louisiana zažívají nejhorší záplavy ve své historii. Hladina řeky Mississippi se blíží k rekordní výšce 14 metrů. Ochránit obyvatele před následky povodní pomáhají protipovodňové hráze Tiger Dam, které byly nasazeny již při ekologické katastrofě v Mexickém zálivu, kde chránily desítky kilometrů pobřeží
před šířící se ropou. Systém mobilních protipovodňových hrází vyvinutý v Kanadě má nyní svou premiéru na bratislavském výstavišti v rámci veletrhu E+R+P v expozici umístěné na venkovní ploše s označením VP3. Mobilní protipovodňový systém umožňuje velmi rychle a jednoduše postavit libovolně dlouhé i vysoké hráze. Přesvědčili se o tom i bratislavští hasiči, kteří zde v úterý 17. května pomáhali při plnění protipovodňových tubusů viz foto v příloze. Veletrh potrvá až do 19. května.
Příští týden ve středu 25. května přijede na brněnské výstaviště na pozvání České protipovodňové asociace bývalý starosta New Orleans Ray Nagin, který má bohaté zkušenosti z roku 2005, kdy hurikán Katrina způsobil v tomto americkém městě ve státě Louisiana katastrofální povodně. Doprovodí ho i další odborníci na protipovodňovou ochranu- Warren Riley, bývalý velitel policie v New Orleans, gen. Robert Crear, bývalý velitel Mississippské údolní divize a prezident Mississippské říční komise a z Kanady pak přiletí Don Brennan, bývalý výkonný ředitel Manitobské organizace pro krizové řízení.
Ve středu 25. května od 9:00 do 12:00 se američtí odborníci v čele s Ray Naginem zúčastní praktických ukázek ve vodním polygonu před pavilonem Z na výstavišti BVV v Brně, kde jsou umístěny nejrůznější typy protipovodňové ochrany, mimo jiné i Tiger Dam. Odpoledne od 14:00 do 17:00 mají pak přednášku Katrina 2005 a obnova New Orleans.